Ever since the beginning, the Network’s organization has been following the principle of horizontal structure, where all members are equal and have the same rights and obligations, with the Agency for Audio and Audiovisual Services taking care of its administration.

In 2019, in order to improve the functioning of the Network while still maintaining the horizontal structure, the members formed, through a debate, three working groups, and elected a Coordinating Group and a Coordinator.

Emilija Petreska-Kamenjarova was chosen as the coordinator of the Network. In 2021, she was re-elected Coordinator of the Network for a two-year term.

The three working groups, in which membership is voluntary, are as follows:

Working group on FORMAL AND NON-FORMAL EDUCATION

Members:

Biljana Janeva – Ohrid Institute,

Zhaneta Trajkoska – ICS,

Violeta Gligoroska – Metamorphosis,

Olga Samardzic Jankova – Konedu Global,

Snezhana Trpevska – RESIS Institute,

Vesna Nikodinovska – MIM,

Sasho Bogdanovski – AAAVMS,

Katerina Sinadinovska – SEMM

Biljana  Nasteska Kalanoska – ZNM

The members of the group elected Sasho Bogdanovski as Coordinator

Summaries – 11.09.2020

Working group for: FILM LITERACY

Members:

Daniela Stankovska Plachkovska – Film Agency

Ana Aleksovska – ICS

Darko Baшеeski – Planet M.

Goran Cvetkovic – MRT 1

Pande Eftimov – YEF

Sali Memet – Progress Skopje

Emilija Velichkova – SUGS “Josip Broz Tito” – Skopje

Vladimir Stojcevski – ESRA

Sasho Bogdanovski – AAVMS

Slavcho Milenkovski – MIM

Dimitar Dimovski – Focus Pocus

Mimi Gjorgoska Ilievska – expert on protection of audiovisual heritage and film industry

Group coordinator: Daniela Stankovska Plachkovska – Film Agency

Working group on RESEARCH

Members:

Darko Majkovski – Ohrid Institute,

Aleksandra Temenugova – ICS,

Goran Lazarov – Eurothink,

Igor Micevski – RESIS Institute,

Viktor Stojanov – AAAVMS,

Vesna Nikodinovska – MIM,

Snezana Pachoska Kitanchev – MRT,

Marina Ivanovska – CEMM,

Stole Naumov – CRM

Elected as Coordinator by the members of the group: Viktor Stojanov

Summaries – 14.09.2020

Working group on NETWORK PROMOTION AND RECRUITING OF NEW MEMBERS

Members:

Dushko Arsovski – Diversity Media,

Monika Aksentievska – ICS,

Filip Stojanovski – Metamorphosis,

Slobodanka Filipovska – Konedu Global,

Gjorgji Mitrevski – RESIS Institute,

Marina Trajkova – AAAVMS

Zaklina Djordjevic– CEMM

The members of the group elected Marina Trajkova as Coordinator

Summaries – 11.09.2020

The Network elected the composition of the Coordinating Group and the Network Coordinator by means of a secret ballot. The term began on 15 November 2019.

For a term of 1 year

Olga Samardzic Jankova – 12 votes

Vesna Nikodinoska – 12 votes

In 2020, they were re-elected for a two-year term

For a term of 2 years

Emilija Petreska-Kamenjarova – 10 votes

Snezhana Trpevska – 9 votes

Marina Tuneva – 7 votes

Emilija Petreska-Kamenjarova was elected Network Coordinator

On March 25, 2021, the Media Literacy Network became part of EMIL – EPRA Working Group (European Platform of Regulatory Bodies). Until now, this working group was known as the Media and Information Literacy Taskforce, and with the change of name, its structure was formalized.

EMIL aims to organize ad hoc meetings on topics related to the working group, with a special focus on the development of media and information literacy networks.